A saptea sedinta a Atelierului de Astronomie organizata de Astroclubul Bucuresti

Spectroscopie de mică rezoluție la 6 clase de stele by Daniel Bertesteanu
4 noiembrie 2019
Tranzitul lui Mercur prin fata Soarelui vazut din mai multe locatii
14 noiembrie 2019

A saptea sedinta a Atelierului de Astronomie organizata de Astroclubul Bucuresti

A șaptea ședință a Atelierului de Astronomie a avut loc miercuri seară, 6 noiembrie 2019, în sala Planetariu a Institutului Astronomic al Academiei Române (IAAR) și a avut ca temă programele soft folosite în astronomie. În prima parte a ședinței cursanții au asistat la procedura de măsurare a pozițiilor pe cer și de identificare a asteroizilor (astrometrie), demonstrația fiind centrată pe proiectul de survey la asteroizi EURONEAR în care câțiva membri din asociația noastră au o veche colaborare. În partea a doua a cursului s-au prezentat programe folosite în studiile de fotometrie demonstrațiile practice fiind axate pe analiza ocultațiilor și obținerea curbelor de lumină la asteroizi, exoplanete și stele variabile.

Lectori au fost Drd. Simon Anghel si Prof. Daniel Bertesteanu

Text si foto: Cristian Mircea Stancu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *