Calendarul evenimentelor astronomice pentru anul 2019

Raport de activitate pentru Astroclubul Bucuresti -anul 2018
28 decembrie 2018
Articol despre cum se observa Soarele in H alfa, scris de Dl. Neculai Radulescu
4 ianuarie 2019

Calendarul evenimentelor astronomice pentru anul 2019

Pentru a avea o evidență sinoptică a evenimentelor și a fenomenelor cerești care vor avea loc în anul 2019, am realizat un calendar care cuprinde principalele evenimente la care va participa Asociatia noastră în acest an.

În plan educațional și de popularizare a astronomiei, am inclus în calendar principalele actiuni de acest gen care au loc simultan atât la nivel local cât și internațional- Ziua Astronomiei, Ziua Asteroidului, Astrofest, Noaptea Cercetătorilor etc.

Din punct de vedere observațional, calendarul conține datele eclipselor de Lună vizible din România, tranzite, ocultații ale Lunii cu stele strălucitoare, treceri la opoziție ale planetelor sau asteroizilor mai mari și perioadele de peste an în care unele comete sunt la strălucire maximă precum și datele de organizare a Maratonului Messier și a Taberei de Perseide din luna august.

Vă așteptăm la acțiunile noastre!

P.S. Calendarul este pregatit pentru a putea sa fie tiparit in format A 3

Autor: Daniel Bertesteanu

 

Calendar de evenimente pe anul 2019- Astroclubul Bucuresti

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *