Participarea la Conferinta ELSA de la Cluj-Napoca a lui Vladimir Stefanescu

O cometa printre puii Clostii by Zoli Deak
3 mai 2019
Astroclubul Bucuresti la TED x Mangalia pe 18 mai 2019
20 mai 2019

Participarea la Conferinta ELSA de la Cluj-Napoca a lui Vladimir Stefanescu

Astroclubul Bucuresti a fost reprezentat de Vladimir Stefanescu, vicepresedintele Asociatiei noastre, la o conferinta desfasurata in perioada 6-8 mai 2019, la Cluj-Napoca, organizata de Asociatia ELSA (European Law Students’ Association).

Tematica acestei conferinte a vizat cadrul legal al viitorului, fiind intitulata Future Law.

Sectiunile conferintei au fost Space Law, Cybersecurity si Artificial Intelligence. In cadrul sectiunii de Space Law, Vladimir Stefanescu a sustinut o prezentare in care a discutat despre Statia Spatiala Internationala si ce inseamna ea pentru viitorul umanitatii in cosmos si pentru colaborarea internationala in spatiu. De asemenea, a fost prezentata activitatea Astroclubului Bucuresti si a Observatorului Astronomic Amiral Vasile Urseanu din Bucuresti. La final, a fost trecuta in revista si practica de a cumpara/vinde stele si care sunt reglementarile in acest domeniu.

Autor text si foto: Vladimir Stefanescu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *