Participarea Astroclubului București la AstroFest 2022

Invitație la AstroFest 2022 în Parcul Crângași, Sector 6, București
27 aprilie 2022
„Astronomie pentru nevăzători” al Astroclubului București, prezentat în cadrul conferinței Uniunii Astronomice Internaționale
20 mai 2022

Participarea Astroclubului București la AstroFest 2022

Astroclubul București a participat pe 7 mai 2022 la a VII-a ediție a festivalului național al astronomiei și explorării spațiale AstroFest 2022, în parcul Crângași din București, eveniment public organizat de revista Știință&Tehnică și Asociația SCIENCE & TECHNOLOGY, cu sprijinul Primăriei Sectorului 6, prin Centrul European Sector 6.

La standurile noastre s-au putut vedea fragmente de meteoriți la microscop, replica unui astrolab din secolul al XVI-lea, panouri cu astrofotografiile și studiile noastre științifice, un planetariu pentru persoane cu deficiențe de vedere din programul nostru ”Astronomie pentru nevăzători” iar la standul programului ”Astroclubul Junior” am organizat activități interesante pentru copii.

În timpul zilei publicul a putut face observații vizuale la Soare prin echipamentele noastre: luneta solară (in lungimea de undă a hidrogenului ionizat – Hidrogen alpha) și prin telescoapele dotate cu filtre solare, inclusiv ”Monstrul” – telescopul Newtonian cu oglinda principală de 400 mm.

– va urma –

Text de Cristian Stancu, Președintele Astroclubului București

Foto Cristian Stancu și Adrian Neaga

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *