Seniorii la Institutul Astronomic al Academiei Romane

Scoala Altfel la Institutul Astronomic cu Daniel Bertesteanu si Sorin Marin
16 aprilie 2019
Reuniune organizata de Ambasada Republicii Franceze la Bucuresti
19 aprilie 2019

Seniorii la Institutul Astronomic al Academiei Romane

Activitate educativă- Clubul Seniorilor

Vineri 5 martie 2019

Pe data de 4 și 5 martie 2019 Institutul Astronomic al Academiei Române și Astroclubul București au primit într-o vizită de lucru un grup de 60 de membri de la Clubul Seniorilor Sector 3, cu ocazia desfășurării programului “Educație pentru toate vârstele”. Cu acest prilej participanții au vizitat Sala Lunetei Meridiane și Marele Ecuatorial din cadrul Institutului Astronomic unde au beneficiat de explicații și ghidaj de specialitate din partea Domnului Sorin Marin, documentarist în cadrul Institutului și membru al asociației noastre. Ulterior seniorii au efectuat observații astronomice la Soare prin luneta noastră solară cu care au observat protuberanțele iar apoi au participat în Sala Planetariu la o incursiune în constelațiile reper de pe bolta cerească și alcătuirea Sistemului Solar. Entuziasmul participanților a fost mare vizita prelungindu-se mult peste orarul inițial dovadă că astronomia este un domeniu incitant și educativ indiferent de vârstă. În perioada următoare vom continua seria de ateliere și prezentări pentru adulți și copii, așa că țineți aproape!

Cer senin!

Text si foto: Daniel Bertesteanu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *