Vizita tematica la Institutul Astronomic al Academiei Romane (5 Oct 2018) de Daniel Bertesteanu si Marian Naiman

„Rondul de noapte” by Adrian Voinic, Comana, Giurgiu
8 octombrie 2018
Ziua / Noaptea Cercetatorilor (28 sept 2018) la Institutul Astronomic al Academiei Romane By Daniel Bertesteanu
8 octombrie 2018

Vizita tematica la Institutul Astronomic al Academiei Romane (5 Oct 2018) de Daniel Bertesteanu si Marian Naiman

Pe data de 5 Oct 2018, cu ocazia Zilei Mondiale a Educatiei si in cadrul Saptamanii Mondiale a Spatiului Cosmic, Institutul Astronomic al Academiei Romane si Asociatia Astroclubul Bucuresti  au fost gazde pentru un grup de cca 30 de elevi de la Liceul Dimitrie Bolintineanu, care impreuna cu profesorii lor de fizica au participat la un tur ghidat al institutului.

Cu aceasta ocazie elevii au vizitat (ghidati fiind de Sorin Marin) salile de patrimoniu ale Institutului Astronomic in care au putut vedea sistemele de pastrare a timpului si de determinare a orei exacte, ansamblul lunetei meridiane si marele ecuatorial. In partea a doua a vizitei elevii au efectuat observatii solare prin luneta solara „Lunt” a asociatiei noastre si au primit informatii  despre structura si activitatea Soarelui. In incheiere elevii au participat la un atelier experimental-demonstrativ de spectroscopie in care au fost familiarizati cu tipurile de spectre si tehnicile de analiza spectrala instrumentala. In timpul atelierului elevii au observat relatia dintre culoare, temperatura si lungimea de unda a unor surse luminoase, spectrele continue generate de diferite obiecte incandescente, liniile de emisie caracteristice neonului si argonului si au asistat la identificarea prezentei hidrogenului si a heliului in spectrele stelelor Vega si P Cygni.

In perioada urmatoare vom organiza in parteneriat cu gazda noastra- Institutul Astronomic al Academiei Romane- si alte sesiuni observationale si ateliere experimentale. Pentru ca educatia prin astronomie conteaza si ne priveste pe toti!

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *